Taníts játékosan és kreatívan! 10 ötlet a feladatkártyákhoz
A játékos tanulás hatékony és élvezetes!
A feladatkártyákat bármilyen tantárgyhoz, témához és tetszőleges korosztályhoz könnyedén és kreatívan használhatod. A feladatkártyák előlapján egy kép található, a hátoldala pedig üres, amelyre tetszőleges feladatot, kérdést írhatsz. Nincs más dolgod, mint kinyomtatni, laminálni és kivágni a feladatkártyákat, máris kezdődhet a játékos tanulás. A lehetőségek száma végtelen!

A játékos tanulás hatékony és élvezetes!
A feladatkártyákat bármilyen tantárgyhoz, témához és tetszőleges korosztályhoz könnyedén és kreatívan használhatod. A feladatkártyák előlapján egy kép található, a hátoldala pedig üres, amelyre tetszőleges feladatot, kérdést írhatsz. Nincs más dolgod, mint kinyomtatni, laminálni és kivágni a feladatkártyákat, máris kezdődhet a játékos tanulás. A lehetőségek száma végtelen!
Hogyan használhatod a Nyuszis feladatkártyákat?
Kérdés-válasz párosítás
- Minden tanuló húz egy feladatkártyát. A kártyák felén kérdés szerepel, a másik felén pedig a válasz. A gyerekek feladata, hogy párokba rendeződjenek, de közben beszélni nem szabad. Amikor kialakultak a párok, felolvassák a kérdést és a választ, így ellenőrizhetjük, hogy mindenki a saját párját találta-e meg.
Óra eleji ismétlő játék
- A tanár rövid, gyorsan megválaszolható kérdéseket ír a kártyákra. A gyerekek húznak egy-egy kártyát, és egész mondattal válaszolnak a rajta lévő kérdésre. A kérdést nem kell felolvasni.
Barkochba
- A feladatkártyák hátuljára egy-egy kifejezést vagy fogalmat írunk. Egy tanuló, aki a játékvezető lesz, választ a lefordított feladatkártyák közül egyet. A többi gyerek kérdéseket tesz fel, amelyre a játékvezető igennel vagy nemmel válaszolhat. A játéknak akkor lesz vége, ha valaki kitalálja, hogy milyen kifejezés vagy fogalom szerepel a kiválasztott feladatkártyán. Egy játékon belül minden tanuló legfeljebb egyszer tippelhet.
- Csoportban is lehet játszani, ekkor minden csoport kapjon egy-egy csomag feladatkártyát.
Halmazok
- A kártyák képes felét is használhatjuk ehhez a játékhoz, de a hátuljára írhatunk fogalmakat is. Két-három zsinórból halmazt készítünk, legyen metszetük is. A halmazokra feliratokat teszünk. A gyerekek húznak egy-egy kártyát és azt a megfelelő részhalmazba helyezik el.
- Párban és csoprtban is lehet játszani.
- Ha az osztályterem közepén helyet szabadítunk fel, akkor a padlóra, kötélből is elhelyezhetjük a halmazokat.
Kártyás kakukktojás
- Ezt a játékot érdemes csoportban játszani.
- Minden feladatkártya hátuljára egy egy fogalmat írunk. A teremben állomásokat alakítunk ki. Minden állomáson 4-6 darab kártyát helyezünk el, amelyek közül pontosan egy nem illik a többi közé. A csoportok feladata, hogy minden állomáson megtalálják a kakukktojást. A kakukktojás kártyán szereplő fogalmat és az indoklást a gyerekek felírják a füzetbe. Ha minden csoport mindegyik állomáson járt már, meghallgatjuk a megoldásokat. A kakukktojás kereső játékokban előfordul, hogy több jó megoldás is van ( a gyerekek sokszor nagyon kreatív ötletekkel rukkolnak elő), ezért érdemes meghallgatni minden tanulót.
Hargitai Anikó magyartanár és fejlesztőpedagógus az alábbi ötletes játékokhoz használja a feladatkártyákat.
TABU játék
- Egy tanuló húz egy feladatkártyát, amelyen egy fogalom szerepel és a tabu szavak. A tanuló feladata, hogy a többieknek elmagyarázza a fogalmat úgy, hogy a tabu szavakat nem ejtheti ki. Aki kitalálja a fogalmat, az pontot kap és most ő húz egy feladatkártyát.
- Csoportversenyként is játszható a Tabu játék. Ekkor a tanuló a saját csoporttársainak magyaráz. Ha nem sikerül a saját csoporttársainak kitalálni a fogalmat, akkor a többi csoport papírra leírhatja a tippjét. A jól tippelő csoportok pontot kapnak.
Történetírás vagy képregénykészítés
- Minden csoport kap 3 kártyát, amelyekhez a csoport tagjai egy-egy szövegbuborékot készítenek, majd közösen egy történetet vagy képregényt alakítanak ki.
- Egyénileg, párban és csoportban is lehet játszani.
BINGÓ játék
- Párban vagy hármas csoportokban játszanak a gyerekek. Minden pár vagy csoport megkapja a 12 darab feladatkártyát és egy üres 3x3-as bingó táblát. A feladatkártyák közül 9 darabot elhelyeznek a gyerekek a bingó táblán, majd a tanár instrukciója szerint mindig a megfelelő kártyát megfordítják. Amelyik párosnak vagy csoportnak egy sorban, egy oszlopban vagy átlóban három darab megfordított kártyája van, az "bingó"-t kiált.
Memóriajáték (például óra elején ismétléshez)
- Kérdés-válasz párokat írunk a feladatkártyákra (pl. nyelvtani fogalmak és példák). A feladatkártyákat képpel felfelé elhelyezzük az asztalon és kettesével fordítják fel őket a gyerekek. Az a gyerek, aki összetartozó kérdés-párt talál, elveheti a kártyákat. A játékot az nyeri, aki a legtöbb kártyát gyűjtötte.
Kártyák párosítása logikai szabály alapján
- Két kártyacsomag összekeverése után a diákoknak valamilyen közös tulajdonság alapján kell párokat alkotni a kártyákból.